UDC logo


Oran M. Roberts

Oran M. Roberts

Chapter 440

United Daughters of the Confederacy®


Houston, Harris County, Texas


dixie bar

Our Ancestors

John H. Allcorn, Texas
Unit: Co. B, Giddings' Cavalry Battalion

Samuel W. Allen, Texas
Unit: Co. B, 2nd Infantry Regiment
(1st Texas, Moore's Regiment, Galveston Regiment, Van Doren Regiment)

John P. Ammons, North Carolina
Unit: Co. H, Infantry Regiment, Thomas' Legion

William Patton Atkinson, Texas
Unit: Co. B, 4th Cavalry Regiment
(4th Regtiment Texas Mounted Volunteers, 1st Regtiment Sibley's Brigade)

Marceline Aristid Bergeron, Louisiana
Unit: Co. G, 26th Infantry Regiment

W. W. Bate, Texas
Unit: Co. K, 1st Infantry Regiment

Edgar Silas Billings, Virginia
Unit: Co. I, 11th Cavalry Regiment

James L. Blackburn, South Carolina
Unit: Co. E, 7th Cavalry Regiment

Armstead Blevins, Arkansas
Unit: Co. H & K, 11th and 17th Consolidated Infantry Regiment

Miles Bonner, Tennessee
Unit: Co. G, 35th Infantry Regiment

Francis Sullivan Bouchillon, Mississippi
Unit: Co. A, 18th Infantry Regiment

George Breitenbach, Alabama
Unit: Phelan's Company, Light Artillery Regiment

Julius Breitenbach, Georgia
Unit: The Beauregard Infantry, a volunteer company

Preston Irvin Butler, Louisiana
Unit: Co. B, Consolidated Crescent Infantry Regiment

David H. Cade, Texas
Unit: Co. C, 17th Cavalry Regiment

Alfred Lemuel Casey, Alabama
Unit: Co. A, 45th Infantry Regiment

Clark(Clarke) Uriah Cave, Texas
Unit: Co. B, 35th Cavalry Regiment (Brown's Regiment)

F. M. Cave, Texas
Unit: Co. E, 4th Cavalry Regiment
(Captain Charles Buckholts’ Company, 1st Regiment,
Shilbey’s Brigade, Texas Mounted Volunteers)

Hiram David Cave, Texas
Unit: Co. D, 18th Cavalry Regiment (Darnell's)

Wayne Cave, Texas
Unit: Co. E, 4th Cavalry Regiment
(Charles Buckholts’ Company, 1st Regiment,
Shilbey’s Brigade, Texas Mounted Volunteers)

Green Kennedy Cessna, Jr., Texas
Unit: Co. H, 4th Cavalry Regiment
(Shilbey’s Brigade, Texas Mounted Volunteers)

John Wesley Clark, Texas
Unit: Co. F, 4th Cavalry Regiment

William J. Clark, Texas
Unit: Co. I, 3rd Infantry Regiment
(Capt. Toole's Company, Col. Philip N. Luckett's 1st Infantry)

John D. Coats, Mississippi
Unit: Co. A, 3rd Cavalry Regiment Reserves

William P. Coats, Mississippi
Unit: Co. C, 36th Infantry Regiment

Wilson P. Coats, Mississippi
Unit: Co. C, 36th Infantry Regiment

Clark Griffin Cobb, Texas
Unit: Co. A, 1st Texas Cavalry

James Russell Cook, Jr., Texas
Unit: Co. A, 4th Cavalry Regiment

James Franklin Compton, Kentucky
Unit: Co. I, 6th Mounted Infantry Regiment

William Posie Cox, Alabama
Unit: Co. D, 6th Infantry Regiment

Thomas Jefferson Dean, Sr., Mississippi
Unit: Co. A, 10th Infantry Regiment

Augustus A. Dial, Texas
Unit: Co. F, 4th Infantry Regiment

James Laurence Dial, Texas
Unit: Co. A, 4th Cavalry Regiment

Austin Morrow "Richard" Dupre/Dupree, Tennessee
Unit: Co. I, 3rd Infantry Regiment

Alexous Maltemore Durdin, Texas
Unit: Co. B, 2nd Infantry Regiment
(The Confederate Guards - Houston, Harris County)

Benjamin Washington (B.W.) Durdin, Texas
Unit: Co. I, 26th Regiment
(Debray's Regiment, Davis' Mounted Battalion)

Newsome Andrew Durdin, Louisiana
Material Aid to the Cause

John Eaton, Texas
Unit: Robertson County Rebels, 18th Infantry Brigade, Texas Militia

Richard A. (R.A.) Eaton Eaton, Texas
Unit: Co. E, 2nd Infantry Regiment, Texas
[a/k/a 2nd Texas Sharpshooters]

James Hubbard Elliott, Georgia
Unit: 846th Military Company District (Cobb Co.),
35th Senatorial District, Georgia State Militia

Marshall Milton Elliott, Georgia
Unit: 846th Military Company District (Cobb Co.),
35th Senatorial District, Georgia State Militia

Henry Marshall Elmore, Texas
Unit: 20th Infantry Regiment(Elmore’s)

Toliver R. Floyd, Georgia
Unit: Co. C, 12th Cavalry Regiment

Alford Benjamin Forbes, Texas
Unit: Co. C & E, 2nd Infantry Regiment

William M. Forbes, Texas
Unit: Co. A, 19th Cavalry Regiment

Bernard Gallagher, Texas
Unit: Company for Live Oak County, Texas, 3rd Frontier District, Texas State Troops

Rufus King Gay, Texas
Unit: Co. B, 3rd Infantry & Cavalry Battalion (Kirby's)
Co. A, 9th Infantry Regiment (Nichols')

John Gisch, Alabama
Unit: Co. A, 24th Infantry Regiment

James R. Glover, Texas
Unit: Co. D, 6th Cavalry Regiment
(Stone's Regiment, 2nd Texas Cavalry)

Isaac Robert Goodwin, Texas
Unit: Co. L, 18th Infantry Regiment

Jeremiah F. Green, Georgia
Unit: Capt. John Stocks' Unattached Co.(Etowah Guards),
17th Infantry Battalion(State Guard)

James M. Hallmark, Texas
Unit: Co. K, 13 Cavalry Regiment
(Burnett's Regiment, 13th Mounted Volunteers)

James F. Henderson, Alabama
Unit: 11th Infantry Regiment

Champion T. Hill, Texas
Unit: Co. D, 5th Infantry Regiment

William Traylor Hill, Texas
Unit: Co. D, 5th Infantry Regiment

William Hoffman, Texas
Unit: Co.B, 2nd Infantry Regiment
(1st Texas Infantry, Moore's Regtiment, Galveston Regiment,
Van Dorn Regiment)

James W. Hoke, Texas
Unit: Co. I, 20th Infantry Regiment (Elmore's Regiment)

Thomas Walter Hoke, Texas
Unit: Co. I, 20th Infantry Regiment

William Washington Hoke, Texas
Unit: Co. A, 10th Infantry Regiment

William Farris Holder, Arkansas
Unit: Co. E, 2nd Mounted Rifles Regiment

Benjamin Franklin Johnson, Texas
Unit:

George Washington Johnson, Texas
Unit:

Hershal V. Johnson, Texas
Unit:

James Jefferson Claude Johnson, Texas
Unit: Co. F, 4th Cavalry Regiment
(Capt. James M. Crosson's Company, Lt. Col. Peter Hardeman's
Texas Cavalry Battalion, 1st Regiment, Shilbey’s Brigade, Texas
Mounted Volunteers)

Frank Bateman Kendrick, Tennessee
Unit: Co. A, 1st Infantry Regiment (Field's)

James Harvey Kendrick, Tennessee
Material Aid to the Cause

William Johnston Killingsworth, Alabama
Unit: Co. I, 41st Infantry Regiment

Joseph Kinstley, Mississippi
Unit: Co. K, 8th Infantry Regiment & Co. C, 36th Infantry Regiment

Henry Kite, Texas
Unit: Co. A, 12th Infantry (Young’s Regiment)

William Clayton Knight, Texas
Unit: Co. A, 2nd Cavalry Regiment
(Col. John S. "Rip" Ford's Mounted Rifles)

Alexis E. Lemee, Louisiana
Unit: Co. G (Prudhomme Guards), 21st Infantry Regiment

Richard C. Long, Mississippi
Unit: Co. E, 2nd Infantry Regiment

Burrell Lyle, Alabama
Unit: Co. B, Mobile City Troop
(Capt. Brooks' Company of Cavalry)

Henderson Franklin Malone, Texas
Unit: Co. B, 24th Cavalry Regiment(Wilkes')(2nd Lancers)

Thomas Monroe Malone, Texas
Unit: Co. B, 24th Cavalry Regiment(Wilkes')(2nd Lancers)
& Co. H, 20th Infantry Regiment(Elmore's)

William Farrington Malone, Texas
Unit: Co. I, 9th Infantry Regiment (Nichols')
& Co. H, 20th Infantry Regiment(Elmore's)

Amos W. McCaskill, Florida
Unit: Co. D, 9th Infantry Regiment

Latson McClain, Georgia
Unit: Co. D, 20th Infantry Regiment

James S. McDonald, Texas
Unit: Co. E, 2nd Infantry Regiment & Confederate Navy

John McGee, Texas
Material Aid to the Cause

Joseph A. McGee, Texas
Unit: Co. B, 16th Infantry Regiment
(Flournoy's Regiment / 7th Regiment)

Isaiah McIntyre, North Carolina
Unit: Co. K, 28th Infantry Regiment

James R. McIntyre, Texas
Unit: Co. B, 24th Cavalry Regiment
Co. E, 25th Cavalry Regiment
Co. F, 24th & 25th Consolidated Cavalry Regiment

Jesse C. McIntyre, Texas
Unit: Co. I, 24th Cavalry Regiment (2nd Texas Lancers)
24th & 25th Consolidated Cavalry Regiment

John F. McIntyre, North Carolina
Unit: Co. K, 28th Infantry Regiment

Sidney McIntyre, North Carolina
Unit: Co. C, 42nd Infantry Regiment

Stokes McIntyre, North Carolina
Unit: Co. K, 28th Infantry Regiment

James Menter McLeroy, Texas
Unit: Co. I, 23rd Cavalry Regiment (Gould's)

John Francis Moon, Georgia
Unit: Co. I, 2nd Cavalry Regiment

John Milner Moran, Alabama
Unit: Co. D, 24th Infantry Regiment

James F. Morris, Georgia
Unit: Co. B, 15th Infantry Regiment

Briant Paul Morse, Louisiana
Unit: Co. D. 3rd Infantry Regiment

David V. Myers, Texas
Unit: Wharton Rangers, Bates Regiment, 22nd Brigade, Texas State Troops

James O. Myers, Texas
Material Aid to the Cause

Henry Clay Neil, Texas
Unit: Co. C, 37th Cavalry Regiment

James W. Pace, Mississippi
Unit: Co. K, 11th Cavalry Regiment

Benjamin I. Quattlebaum, Alabama
Unit: Co. A, 29th Infantry Regiment

Davidson Ramsey, North Carolina
Unit: Co. I, 43rd Infantry Regiment

James Ramsey, North Carolina
Unit: Co. I, 43rd Infantry Regiment

Robert Rivers, Tennessee
Unit: Co. K, 59th Mounted Infantry Regiment (Cooke's) (Eakin's 1st Battalion)

Adam Royder, Texas
Unit: Co. C, 20th Infantry Regiment (Elmore's)

Charles Arden Russell, Texas
Delegate to the Texas Secession Convention
Signed the Texas Ordinance of Secession
Major in the Quartermasters Corp, Confederates States Army
Captain & Commanding Officer of the Helena Guards, Mounted Riflemen
Karnes Co., TX, 29th Brigade, Texas State Troops

Harmon Jasper Shuffield, Georgia
Unit: Co. O, Phillip's Legion, Georgia Volunteers

James S. Shuffield, Georgia
Unit: 851st Militia District (Bartow Co.),
Georgia State Militia

Marcus (Mark) N. Shuffield, Georgia
Unit: 851st Militia District (Bartow Co.),
Georgia State Militia

Brice Miller Smart, Texas
Unit: Co. D, 30th Cavalry Regiment
(Gurley's) (1st Texas Partisan Rangers)

John H. Smart, Texas
Unit: Infantry Co., 27th Brigade, Texas State Troops

John P. Smart, Texas
Unit: Co. D, 30th Regiment
(Gurley's) (1st Texas Partisan Rangers)

Alexander P. Smith, Mississippi
Unit: Co. E, 19th Infantry Regiment

John Beale Smith, Texas
Unit:

John W. Smith, Mississippi
Unit: Co. K, 1st Light Artillery

Dr. Joseph Marian Soles, Alabama
Unit: Assistant Surgeon, General and Staff Officers, Corps,
Division & Brigade Staffs, Non-com. Staffs & Bands, Enlisted Men,
Staff Dept., C.S.A.

Nathaniel Pinckney Soles, Alabama
Unit: Jeff Davis Artillery
Unit: Co. I, 2nd Cavalry Regiment

William Rowlett, Texas
Unit: Co. D, Baylor's Cavalry Regiment

Hibbard Stedman, Mississippi
Unit: Co. L, 1st Light Artillery Regiment

Daniel Standley, Texas
Unit: Co. F, 22nd Infantry Regiment (Hubbard's Texas Infantry)

James Julius Standley, Texas
Unit: Co. E, 7th Cavalry Regiment (7th Mounted Volunteers)

Augustus Perry Stephens, Texas
Unit: Co. A, 17th Cavalry Regiment

Franklin Swing, North Caronlia
Unit: Co. G, 6th Infantry Regiment

Atha Todd, Alabama
Unit: Co. B, 24th Cavalry Battalion

Hardy Todd, Alabama
Unit: Co. A, 44th Infantry Regiment

John Thomas Todd, Alabama
Unit: Co. A, 44th Infantry Regiment

Thomas Todd, Alabama
Unit: Co. A, 44th Infantry Regiment

Jose Treviño, Texas
Unit: Co. H, 33rd Cavalry Regiment

Joseph Henry Walker, Texas
Unit: 3rd Frontier District, Texas State Troops

William W. Wilburn, Missouri
Unit: Co. D, 3rd Cavalry Regiment

Ebenezer Wilcox, Texas
Unit: Co. I, 35th Cavalry Regiment (Likens')

Amos Chappley Williams, Georgia
Unit: Co. C, 39th Infantry Regiment

Elihu James Williams, Georgia
Unit: Co. A, 39th Infantry Regiment (Broyles')

Harris P. Williams, Georgia
Unit: Co. A, 39th Infantry Regiment (Broyles')

John N. Williams, Georgia
Unit: Co. C, 39th Infantry Regiment

Sexton R. Williams, Georgia
Unit: Co. A, 39th Infantry Regiment (Broyles')

Thomas Craven Williams, Georgia
Unit: Co. E, 43rd Infantry Regiment

William George Williams, Mississippi
Unit: CCapt. Williams' Cavalry Company

William J. Williams, Georgia
Unit: Co. G, 39th Infantry Regiment

James Wilson, Kentucky
Unit: Co. A, 9th Infantry Regiment

James Madison Winston, North Carolina
Unit: Co. E, 15th Infantry Regiment

dixie bar

Return to Main Page

This webpage was created on 19 Feb 2005 and was last revised on 28 Dec 2012

Copyright © 2005-2010 - All rights reserved

On 12 July 1994 our name "United Daughters of the Confederacy" was officially approved by the Patent Trademark Office of the United States and may not be used without the express written permission of the United Daughters of the Confederacy, 328 North Boulevard, Richmond,
VA 23220-4057.

On 26 July 1994 our insignia (logo) was also approved by the Patent Trademark Office of the United States. Therefore they are not to be used without permission and when displayed must have the copyright symbol. As stated in the 1997 UDC Bylaws on page 41, Article 34 Insignia Section 2, a & b.

Webmaster & Website Owner - Lynna Kay Shuffield